Kamieńsk – prace konserwacyjne 19.08.2016 [AKTUALIZACJA]

W piątek, 19 sierpnia na obiekcie nadawczym na Kamieńsku przeprowadzimy prace modernizacyjne. Może to spowodować długotrwałe przerwy w działaniu wszystkich zlokalizowanych tam przemienników w godzinach 8:00 – 17:00. Umieścimy między innymi zmodernizowany przemiennik SR7VV (Analogowy FM), wyregulujemy ponownie tor RF aby przemienniki cyfrowe były czulsze i wymienimy kontroler, który przez kilka lat działał nam jako brama sieci D-STAR. 

Jedną z największych nowości będzie podłączony do sieci FM-LINK przemiennik analogowy. Został on gruntownie zmodernizowany i odświeżony. Nowy kontroler pozwoli mu na pracę w ogólnopolskiej sieci, która w ostatnim czasie zrobiła się bardzo popularna wśród operatorów z całej SP a w razie potrzeby re-konfigurację  do pracy w trybie EmCom i łączenie z inną infrastrukturą komunikacyjną w SP7.

Dodatkowo, zmienimy modem GMSK i kontroler na przemienniku SR7UVV (D-STAR) licząc, że pozwoli to na szybszą regenerację synchronizacji w przypadku wypadnięć.

Ważna uwaga: z przyczyn technicznych (nowy, lepszy kombajner) może być konieczna zmiana częstotliwości niektórych lub wszystkich przemienników, które są na Górze Kamieńsk. W takiej sytuacji po zakończeniu prac przemienniki będą musiały zostać wyłączone do czasu uzyskania zmian w ich pozwoleniach radiowych. Będzie to skutkowało tym, że przemienniki pozostaną wyłączone przez kolejne kilka dni. W piątek opiszę jak wygląda sytuacja.

18-08-2016 AKTUALIZACJA: Sprawy techniczne i formalne dotyczące przemienników na kamieńsku zostały dogadane a plan działań ustalony:

  • prace modernizacyjne na obiekcie nadawczym odbędą się zgodnie z planem
  • w piątek przemienniki, które będą sprawne i pozostaną na swoich częstotliwościach zostaną włączone (najprawdopodobniej SR7UVV i może SR7VV)
  • przemienniki, którym trzeba będzie zmienić częstotliwość (z powodu nowego kombajnera) pozostaną wyłączone a do UKE zostanie wysłany wniosek o zmianę pozwoleń radiowych (najprawdopodobniej SR7DMR)
  • po uzyskaniu decyzji o zmianie warunków pozwoleń radiowych wszystkie przemienniki zostaną włączone