SR7VV i praca w sieci FM-LINK

Od kilku dni na Górze Kamieńsk działa zmodernizowany i ulepszony przemiennik SR7VV. Jako, że wszedł on w szeregi ogólnopolskiej sieci przemiennikowej FM-LINK, przedstawiamy wszystkim zainteresowanym sposób działania tej sieci.

FM-LINKFM-LINK to pierwsza w SP sieć połączonych ze sobą przemienników FM (analogowych). Głównym zamysłem było umożliwienie stacjom mobilnym łatwego komunikowania się ze sobą na terenie całego kraju. Sieć jednak nie jest tylko dla stacji mobilnych, ale i dla wszystkich licencjonowanych radioamatorów. Pamiętajmy jednak, że stacje mobilne i przenośne mają pierwszeństwo  przed normalnymi rozmowami z anten stacjonarnych.

Sieć FM-LINK składa się z wielu przemienników FM połączonych ze sobą non-stop przez Internet. Dzięki takiej konfiguracji każdy krótkofalowiec nadający na jakimkolwiek przemienniku jest słyszany na wszystkich pozostałych przemiennikach od 1. do 9. okręgu. FM-LINK przypomina nieco sposób działania sieci D-Star, ale w tym przypadku wystarcza zwykłe radio FM i nie jest konieczna znajomość linkowania (łączenia) przemienników, a zatem dla wielu kolegów jest to idealne połączenie prostoty obsługi i dużego zasięgu. Aktualnie na dziś 21-08-2016 w sieci znajduje się 8 przemienników, które swoim zasięgiem pokrywają kraj od północy na południe. Dalszy rozwój sieci jest nieunikniony i zapewne w niedługim czasie jej zasięg znacząco wzrośnie.

Poniżej znajdują się mapy zasięgu sieci FM – LINK.

Praca w sieci FM – LINK

Sieć budowana jest w sposób przemyślany – pracujące w niej przemienniki są tak dobierane, aby ich ilość była jak najmniejsza a zasięg jak największy.

Każdy z przemienników pracuje w wąskim FM (N-FM/FM Narrow) z dewiacją  +/-2,5 kHz.  Proszę pamiętać o ustawieniu właśnie takiej dewiacji w swoim radiotelefonie. Jeśli nie posiadasz takiego ustawienia, to mów zdecydowanie dalej od mikrofonu i ogranicz czas nadawania. Jest to spowodowane brakiem komfortu w odbiorze takiej stacji u innych słuchających. Każdy z retransmiterów pracuje na innej częstotliwości i z inną podnośną (CTCSS). Pamiętaj zatem o prawidłowym ustawieniu swojego TRX. Ruch w sieci jest już bardzo duży i na pewno będzie się zwiększał a zatem pracując pamiętaj o tym aby zostawiać 2-3 sekundy przerwy pomiędzy relacjami (może się zdarzyć, że ktoś będzie chciał się dołączyć do rozmowy lub przekazać ważną wiadomość). Postępuj tak jak chciałbyś aby i inni traktowali pracę przez przemiennik. Jeśli ktoś popełnia błędy w pracy operatorskiej zwrócenie uwagi jest wskazane, ale zrób to grzecznie i taktownie. Słuchają nas inni i niech nasza praca przez radio świadczy o nas samych.

Technika

Sposób połączenia wszystkich przemienników jest sprawą kluczową. Chodzi o to aby jakość audio była jak najlepsza. Po długich testach okazało się, że najlepszym rozwiązaniem będzie znany niektórym program Svxlink pracujący pod kontrolą systemu Linux. Jest to bardzo niezawodny i jednocześnie w miarę tani sposób na długą i bezawaryjną pracę całej sieci. Wszystko to pracuje na mikrokomputerze , który wielkością przypomina paczkę papierosów. Jednocześnie chcemy przekazać, że nie jest to zwykły Echolink jaki wielu kolegów zna ze swoich smartfonów czy komputerów. Owszem – wykorzystujemy jego potencjał, ale wejście na każdy z przemienników jest możliwe wyłącznie drogą radiową. Poprzez komputer czy urządzenie mobilne po prostu nie da się tam wejść.

Przemienniki

  • SR2GT Gdynia/Chwaszczyno
  • SR4MI Miłki
  • SR4DGT Góra Dylewska
  • SR5WP Moszna Parcela (koło Warszawy przy A2)
  • SR6UWS Wielka Sowa
  • SR7VV Góra Kamieńsk k. Bełchatowa
  • SR7ST Staszów
  • SR9SS Siemianowice Śląskie

Według informacji jakie posiadamy niebawem można się spodziewać dołączenia kolejnych przemienników co zdecydowanie zwiększy zasięg sieci. Oficjalne i świeże informacje o sieci FM-LINK można zawsze przeczytać na stronie : www.fm-link.pl

Wszystkie informacje na temat przemienników analogowych jak i cyfrowych którymi opiekują się niżej wymienieni koledzy znajdziecie na stronie www.sp7.info w dziale Przemienniki.

Informacje przygotowali koledzy: SP7WNA, SQ7AYZ, SQ7SCC, SQ7LRX, SQ7JHC, SP5QWK, SQ7OFD, SQ7EHO

Logo i mapy zasięgu zostały udostępnione przez ich twórców.