SR7UVV B

SR7UVV B Przemiennik D-STAR na Górze Kamieńsk

Parametry połączenia

Częstotliwość wyjścia: 439,4875 MHz
Częstotliwość wejścia: 431,8875 MHz
Aktywacja: RPT1: SR7UVV B
Dostępny gateway: Tak, SR7UVV G
Moc Nadajnika: 10 W

Lokalizacja

Lokalizacja: Obiekt nadawczy EmiTel DODR_W4M, Góra Kamieńsk
QTH Lokator: JO91rf
Współrzędne: 51,213796 N, 19,435295 E
Wysokość anteny nadawczej: 440m n.p.m.

Funkcjonalność

Łączność amatorska: ircDDB,
DPlus,
DExtra,
DCS
Usługi dodatkowe: Echo test,
DPRS (DV -> APRS),
zdalne zarządzanie,
Dashboard

Zasięgi

Przemiennik umieszczony jest w jednym z najwyższych punktów regionu. Dzięki porozumieniu Polskiego Związku Krótkofalowców z firmą EmiTel (dzięki!), mieliśmy możliwość umieszczenia anteny przemiennika na wysokości ponad 440m n.p.m. Dzięki temu przemiennik na Górze Kamieńsk zapewnia stabilną łączność w całym regionie, od Częstochowy po Kutno.

Montaż instalacji antenowej i sprzętu nadawczo odbiorczego został wykonany w październiku 2014 roku dzięku pracy Kolegów Piotrka SQ7AYZ, Łukasza SQ7JHC, Piotrka SQ7KHZ, Artura SQ7OFD, Michała SQ7PGP, Arka SQ7SCC oraz Janusza Borkowskiego z firmy EmiTel.

Osoby odpowiedzialne

Łódzki Oddział Terenowy nr 15 PZK.

Opiekunowie:

  • Piotrek SQ7AYZ
  • Adam SQ7LRX

Konstrukcja

Przemiennik SR7UVV to trzecia generacja przemienników D-STAR. Jest to konstrukcja amatorska zmontowany i uruchomiony przez Witka SP7WNA, Piotra SQ7AYZ, Adama SQ7LRX i Marcina SQ7NNL w obudowie typu RACK 19′, dzięki czemu świetnie nadaje się do montażu w centrach łączności i wszędzie tam, gdzie wielość urządzeń wymaga zastosowania szaf komunikacyjnych. Jego nadajnik i odbiornik to radiotelefony Motorola, sterowane przez interface projektu Piotrka SQ7AYZ.

Kontroler to urządzenie I-COM RP2C, podłączone do mikro-serwera (MarsBoard A10). Na serwerze działa oprogramowanie gateway’a ircDDBGateway (projekt OpenDV), które zapewnia wszystkie usługi komunikacyjne dostępne aktualnie dla łączności D-STAR. Dzięki temu operatorzy będący w zasięgu SR7UVL B mogą wywoływać inne stacje przez callsign routing, ircDDB i łączyć się z reflektorami DPlus, DExtra i DCS.

Oprogramowanie trzeciej generacji ircDDBGateway i sieć ircDDB są systemami otwartymi. Nie wymagają od operatorów żadnej rejestracji. Pracować mogą wszystkie stacje, które mają odpowiednio skonfigurowane radiotelefony, jednak operatorzy przemiennika mają możliwość blokowania poszczególnych stacji w przypadku stwierdzenia nadużyć z ich strony.

Operatorzy, którzy chcą pracować na reflektorach REFxxx (DPlus) i rozmawiać przez sieć na przemiennikach drugiej generacji (I-COM) muszą się zarejestrować w bazie US-TRUST. Można to zrobić na dowolnym przemienniku G2, na przykład SR7UVL.

Przemiennik jest podłączony ze światem przez radiolinię 5 GHz pracującą w paśmie amatorskim i bramkę do Internetu, którą od wielu lat w Bełchatowie utrzymuje Łukasz SQ7JHC.

Lokalny kokpit (dashboard) przemiennika dostępny jest pod adresem http://sr7uvv.dstarpl.net.

Ekipa

konstruktorzy, sponsorzy i wszyscy ci, którzy bardzo pomogli w rozmaity sposób (alfabetycznie)
  • Maciek SP7VCX
  • Witek SP7WNA
  • Piotrek SQ7AYZ
  • Łukasz SQ7JHC
  • Piotrek SQ7KHZ
  • Adam SQ7LRX
  • Marcin SQ7NNL
  • Artur SQ7OFD
  • Arek SQ7SCC
  • Łódzki Oddział Terenowy PZK
  • … i inni (uzupełniamy!)
Ta strona może wymagać uzupełnienia (na pewno zapomniałem o kimś z ekipy). Przepraszam za nieścisłości i proszę o informacje.
— SQ7LRX